Syncopa hangszerbolt és szerviz elektronikus zenei fóruma

Bagod, Kossuth u. 7. www.syncopa.hu
Pontos idő: 2024. április 16., kedd 12:26

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Zenei cuccosok Linuxra
HozzászólásElküldve: 2005. szeptember 18., vasárnap 21:01 
Offline

Csatlakozott: 2005. szeptember 18., vasárnap 20:58
Hozzászólások: 1
Háj skacok!

Mielőtt elkezdtem volna GNU/Linux rendszert használni, sok könyvben és cikkben olvastam arról, hogy profi zenészek egész jó dolgokat hoznak létre computerrel, s
leginkább a GNU/Linux -ot alkalmazzák. Hallottatok ilyenről, olvastatok már erről
Ti is?

Kicsit szétnéztem a kinálatok között:
http://www.linuxbazis.hu/keres.php?mod= ... ek&q=music

Ez sok oldalt kiad aminek valamilyen szinten köze van a zene világához és a Linuxhoz.

_________________
____________
Üdv, SuSEBoy
http://www.linuxbazis.hu/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. szeptember 18., vasárnap 22:16 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
Hüm - hüm ...
Speciel nagyon láma vagyok linuxilag, de valaki meg tudná mondani, hogy melyek azok a progik (sequencer, többsávos audio editor), amelyek linux alatt komolyabb munkára alkalmasak? Másrészt milyen profibb kártyákat tudtok, amelyekhez van Linux támogatottság? Én csak néhány M-Audióról tudok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. szeptember 19., hétfő 9:33 
Offline
Rendszergarázda
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 19:00
Hozzászólások: 221
Itt van sok okosság összegyűjtve (szoftverek linuxra, leírások, hardver):

http://linux-sound.org/

(elég simpla az oldal de nagyon sok linket és rövid leírást tartalmaz)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 4., kedd 17:26 
Offline

Csatlakozott: 2005. május 5., csütörtök 9:49
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Budapest
Szerintem soha nem lesz Linux alatt komoly zenei szoftver. Egy ilyenhez rengeteg pénz kell, különben éhen hal a programozó csoport még azelőtt, hogy a szoftver elkészülne. És ismerve a linuxosok hozzáállását a fizetős programokhoz, nem sok reményt látok, hogy ez valaha is változni fog.

Évekkel ez előtt nekem is eszembe jutott linuxon zenélni, körül is néztem, de csak egy csomó kis programot találtam, amit 1-2 ember csinálgatott, és igazából sehol nem tartottak. Ez nem profi hozzáállás, és nem lesz soha profi terméke - olyan, ami produkcióban futó megoldásokhoz hasonlítható (Cubase, Logic, stb)

Persze ezt-azt meg lehet csinálni linux alatt is, na de milyen dolog már parancssorból zenélni???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 4., kedd 17:51 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
Szia Robee!

A Linux nem egyenlő a parancssori muzsikával.
Bár, erős nosztalgiával emlékezem a jó öreg DOS alapú szekvencer progikra. A tempóstabilitás ismeretlen fogalom volt egy 8 MHz-es IBM XT-n.

No de ez a múlté.

Most próbáltam épp a KORG Oasyst. Ez közismerten egy Linux alapon futó PC, aszem 3GHz P4 ketyeg benne. Irgalmatlan teljesítményt produkál.
Ha bekövetkezik egy olyan állapot, hogy a Windows dzsungele már kivitelezhetetlenné teszi egy precízen kiidőzíthető zenei alkalmazás leprogramozását, akkor rá fognak térni a profi fejlesztők a Linuxra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 4., kedd 20:00 
Offline
Rendszergarázda
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 19:00
Hozzászólások: 221
MidiTom írta:
Szia Robee!



Most próbáltam épp a KORG Oasyst. Ez közismerten egy Linux alapon futó PC, aszem 3GHz P4 ketyeg benne. Irgalmatlan teljesítményt produkál.
Ha bekövetkezik egy olyan állapot, hogy a Windows dzsungele már kivitelezhetetlenné teszi egy precízen kiidőzíthető zenei alkalmazás leprogramozását, akkor rá fognak térni a profi fejlesztők a Linuxra.


Hm.... Ez komoly? Intel x86 architektúra Linux alapokon?
(én nem foglalkoztam ilyen modern zenei hangszerekkel - workstation-okkel azért kérdem)

Nos akkor innét már csak "lépcső" lenne egy jó Linuxos program kifejlesztése.

Gondolom ezt nem akarják a Korg szoftverfejlesztői sem, vagyis inkább a vezetés.

Hogy nézne ki hogy - nagyon erős túlzással - Pistike otthon a Prescotton free Linux alól valami csoda Korg-féle (akár fizetős) programmal fele annyiból megcsinálja a dolgokat, mint a vacsi Korgon? :D :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 4., kedd 20:43 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
Kory írta:


Hogy nézne ki hogy - nagyon erős túlzással - Pistike otthon a Prescotton free Linux alól valami csoda Korg-féle (akár fizetős) programmal fele annyiból megcsinálja a dolgokat, mint a vacsi Korgon? :D :?:


Mondok egy nagyon rondát. A KORG csinált egy félelmetes szoftverszintit.
A szinti kasztni hozzá a hardverkulcs uszkve 2 misiért.

Egyébként a zseniális az egészben az, hogy az ortodox "vasas" zenész ugyanazt a felinget kapja, mint amiért már évtizedek óta szintit vett, ugyanakkor a grafikus (és tegyük hozzá szép) kezelői felületek megadják azt a kényelmes és áttekinthető kezelést, amit eddig csak a szoftszintik adtak.

Sőt. Ehhez nem kell külső kontrol egységeket kötözgetni. Minden a helyén van és minden működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 4., kedd 21:51 
Offline
Rendszergarázda
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 19:00
Hozzászólások: 221
MidiTom írta:
Kory írta:


Hogy nézne ki hogy - nagyon erős túlzással - Pistike otthon a Prescotton free Linux alól valami csoda Korg-féle (akár fizetős) programmal fele annyiból megcsinálja a dolgokat, mint a vacsi Korgon? :D :?:


Mondok egy nagyon rondát. A KORG csinált egy félelmetes szoftverszintit.
A szinti kasztni hozzá a hardverkulcs uszkve 2 misiért.

Egyébként a zseniális az egészben az, hogy az ortodox "vasas" zenész ugyanazt a felinget kapja, mint amiért már évtizedek óta szintit vett, ugyanakkor a grafikus (és tegyük hozzá szép) kezelői felületek megadják azt a kényelmes és áttekinthető kezelést, amit eddig csak a szoftszintik adtak.

Sőt. Ehhez nem kell külső kontrol egységeket kötözgetni. Minden a helyén van és minden működik.


Hát, akkor éljen a király :)

Persze, ez kevésbé vígasztalja a komolyabban Linuxxal zenélni - foglalkozni akaró emberkéket, de akkor elvileg már arra sem kell sokat várni, hogy megjelenjen valami komolyabb cucc.

Szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 5., szerda 10:37 
Offline

Csatlakozott: 2005. május 5., csütörtök 9:49
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Budapest
Szia MidiTom!

Tényleg nem vészmadárkodni vagy beszólogatni akarok, de egy Linux alapú rendszerrel felszerelt vas, és a PC-n futó Linux alapú zenélés, két teljesen különböző dolog. A Linux egy jól testre szabható és nagyon stabil rendszer, ezért bevált dolog vasak (külső önálló gépek) vezérlését rá építeni. Ez nem csak a hangszeriparban igaz - pl. pénzautomaták, telekommunikációs rendszerek, gyártósorok, stb. gépek épülnek linux alapú oprendszerre. Pont a megbízhatóság miatt, mert egy gép nem fagyhat ki. Valamint szépen az adott gép processzorára és hardverkörnyezetére szabható.

A PCn futó linuxot illetően van néhány kellemetlen dolog. Pl. ez a mindenféle GPL, meg hasonló feltétel, ami arra kötelezi a programozót, hogy ha linux rendszerre fejleszt, akkor publikálja a forráskódot. Másik feltétel az szokott lenni, hogy mivel ingyenesen használja az oprendszer eszközeit, a programnak is ingyenesnek kell lennie. Ezek a feltételek nem férnek össze egy profi programozócég politikájával. Ha megnézed, linux alá nincs is semmilyen komoly, produkcióra alkalmas programcsomag, ami mögött nagy cég áll (talán a Corel valamelyik verzióját leszámítva). Egyszerűen nem éri meg linux alá fejleszteni. Egy nagy programhoz pedig jó anyagi háttér és jó menedzsment kell. 5 kósza hobbiprogramozó nem fog egy Cubase-t megcsinálni.
De vannak más érveim is Pl. a linux nem egy home usernek való rendszer, inkább programozóknak. Nem hiszem, hogy egy zenélni, játszani, videózni vágyó user kernelt akar kompilálni vagy egyéb programozói ismereteket igénylő beállításokkal tökölni napokig, hogy végre megszólaljon a zene, elinduljon a játék, vagy menjen a videó. A GUI-k felhasználóbarátságáról meg inkább nem is szólok. De programozói oldalról is hasonló a helyzet: Linux alatt fejleszteni sokkal macerább, nincsen semmi rendes fejlesztői környezet.
Én fejlesztek VST plugineket, és tudom, hogy mennyi időt igényel egy egyszerű plugin is. Ha nincs pénz a fejlesztés mögött, elég esélytelen megcsinálni. Ha pedig bejönne a pénz a linuxos rendszerekbe is, megjelennének a határidők, a konkurenciaharc, és a programok pont olyan "összecsapottak" lennének, mint Windows alatt. És ugyanoda értünk vissza, ahonnan elindultunk. Mert a Windows sem rossz, csak a sietség, a komplexitás, a gyors tervezés következtében olyan, amilyen.

Bocsánat, ha hosszú és negatív voltam, de én így látom ezt a dolgot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2005. október 5., szerda 15:41 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
RoBee,
szerintem alapjában véve igaz, amit mondasz. A jelenlegi helyzetben mazochizmus lenne teljes profi zenei környezetet (pl. Cubase) Linuxra fejleszteni. Érdekes, hogy néhány éve volt egy Linux-os VST, de az valószínűleg valamilyen kísérlet vagy módszertani fellángolás lehetett, mert aztán nem lett folytatása. Vagy legalábbis nem tudok róla.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség