Syncopa hangszerbolt és szerviz elektronikus zenei fóruma

Bagod, Kossuth u. 7. www.syncopa.hu
Pontos idő: 2024. március 28., csütörtök 12:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 25., szombat 14:36 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
Sziasztok,

több kérdésem is lenne, mint abszolút kezdőnek a témában:
CÉLOM:
szeretnék élő zenéléskor egy mesterbillentyűzeten játszani, és a hangokat a laptopomról (FS Lifebook T-4010) valamely free host és free szoftverszintetizátor segítségével megszólaltatni.

MI TÖRTÉNT EDDIG:
van egy Roland billentyűzetem ami midizhető (nem USB), van a laptopom ami viszont csak USB-s. Szereztem egy olyan kábelt is kölcsön, ami USB/MIDI átalakítós. Működik is, bár ezzel még biztos lesznek gondjaim. Szereztem egy ingyenes host progit és kaptam kölcsön egy VST-plugint meg egy ASIO4ALL drivert.
Telepítettem, összedugtam, állítgattam és meg is szólalt, de sajna van késés a billentyű leütés és a hang megszólalás között.

KÉRDÉSEIM:
1.) elképzelhető hogy a laptop alaplapi (Sigmatel) hangkártyájával elérem a célom?
2.) ha nem, akkor mi kell még ahhoz hogy működjön? (csak játszani szeretnék, egy időben nem több mint egy VST használva). Külső hangkártya, vagy valami egyéb külső ketyere? És konkrétan melyik?
3.) A MIDI kapcsolat a megfelelő, vagy inkább Firewire kellene?
4.) Mondana-e nekem valaki egy működőképes öszeállítást erre a célra?
5.) Mennyiből lehetne megoldható hogy a célként megfogalmazottakat elérjem?

előre is nagyon köszönöm a válaszokat


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 25., szombat 18:44 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
Szia fischnek!

fischnek írta:

több kérdésem is lenne, mint abszolút kezdőnek a témában:
CÉLOM:
szeretnék élő zenéléskor egy mesterbillentyűzeten játszani, és a hangokat a laptopomról (FS Lifebook T-4010) valamely free host és free szoftverszintetizátor segítségével megszólaltatni.

MI TÖRTÉNT EDDIG:
van egy Roland billentyűzetem ami midizhető (nem USB), van a laptopom ami viszont csak USB-s. Szereztem egy olyan kábelt is kölcsön, ami USB/MIDI átalakítós. Működik is, bár ezzel még biztos lesznek gondjaim. Szereztem egy ingyenes host progit és kaptam kölcsön egy VST-plugint meg egy ASIO4ALL drivert.
Telepítettem, összedugtam, állítgattam és meg is szólalt, de sajna van késés a billentyű leütés és a hang megszólalás között.

KÉRDÉSEIM:
1.) elképzelhető hogy a laptop alaplapi (Sigmatel) hangkártyájával elérem a célom?


Notebook esetében a kérdésre a választ mindig csak a konkrét géppel való kipróbálás után lehet megmondani. A késést elvben az ASIO4ALL drivernél lehet állítani. Az igazi kérdés az, hogy a géped elég erős-e ahhoz, hogy 8 - 10 ms -ra, vagyis a valósidejű értékekre le bír - e menni?
Nyilván egy jó erős proci, izmos chipset, sok és gyors memória, esetleg a pörgős hdd is szükséges lehet. Az integrált hangchip két szempontból játszik be:
a.) elég jó - e a hangminősége? (Notebookon általában nem)
b.) jól kezeli - e az ASIO4ALL driver? (ez változó)

Idézet:
2.) ha nem, akkor mi kell még ahhoz hogy működjön? (csak játszani szeretnék, egy időben nem több mint egy VST használva). Külső hangkártya, vagy valami egyéb külső ketyere? És konkrétan melyik?


Többféle M-Audio, Edirol, ESI és E-MU eszközt tudnék javasolni, attól függően, hogy mekkora minőségi igényeket támasztasz, illetve hogy mennyit szánsz a dologra.
Idézet:
3.) A MIDI kapcsolat a megfelelő, vagy inkább Firewire kellene?


Ez a kérdés nem így merül fel. A midi és az audio kommunikáció is mehet USB - n is, meg FW -n is. Ha van FW, az egyértelműen nyerőbb, kevesebb görcs van vele. Ugyanakkor a FW eszközök azért jóval drágábbak, és igazából akkor indokolt a használatuk, ha sok audio jelutat használsz egyidejűleg.
Idézet:

4.) Mondana-e nekem valaki egy működőképes öszeállítást erre a célra?
5.) Mennyiből lehetne megoldható hogy a célként megfogalmazottakat elérjem?


Pl. Edirol UA -25 : 64.000 Ft vagy E-MU 0202 USB: 40000, EMU 0404: 60000, és itt indulnak a FW cuccok is, pl. M-Audio FW solo.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 25., szombat 21:36 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
Hello,
köszönöm a gyors választ!!!!
Állítgattam az ASIO4ALL-t és végül is találtam egy beállításta ahol nem késik a hang, bár néhány hangnál pár billentyű "kihagy", de ezek érdekes módon a képernyő-billentyűzeten is kihagynak... majd rájövök miért.

Szóval mi várható a jelenlegi ASIO4ALL-os változat és egy külső hangkártya között? Utóbbi szebben fog szólni?

A külső hangkártyák elég húzósak! (na persze a minőségért áldozni kell, bár nem stúdióba kell, hanem mindenféle klubban zenélni.

Valahol olvastam valamit egy Edirol UA-1EX nevű ketyeréről... ez nem használható arra hogy csökkentse az esetleges késlekedést (latency?) a megszólalás és a leütés között?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 25., szombat 21:50 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
fischnek írta:
Hello,
köszönöm a gyors választ!!!!
Állítgattam az ASIO4ALL-t és végül is találtam egy beállításta ahol nem késik a hang, bár néhány hangnál pár billentyű "kihagy", de ezek érdekes módon a képernyő-billentyűzeten is kihagynak... majd rájövök miért.

Szóval mi várható a jelenlegi ASIO4ALL-os változat és egy külső hangkártya között? Utóbbi szebben fog szólni?

A külső hangkártyák elég húzósak! (na persze a minőségért áldozni kell, bár nem stúdióba kell, hanem mindenféle klubban zenélni.

Valahol olvastam valamit egy Edirol UA-1EX nevű ketyeréről... ez nem használható arra hogy csökkentse az esetleges késlekedést (latency?) a megszólalás és a leütés között?


Szóval egy normális hangkártyának jobbak az AD/DA átalakítói, tisztességesen megcsinált analóg áramköri részek vannak a digitális alkatrészek előtt, illetve után, és ha a gyártó valamit ad magára, akkor az árnyékolásra és a tápfesz szűrésre is odafigyel, elkerülendő a cicergéseket és búgásokat.
Talán a legfontosabb különbség pedig az, hogy eleve ASIO driverrel tervezték. Az ASIO4ALL-t egy jópofa német srác csinálta azért, hogy a "kütyü" alaplapi chipekkel is lehessen valamit kezdeni ASIO szinten. Ez némelyiknél használható, némelyiknél nem, szóval "ahogy esik, úgy puffan" alapon szuperál.
Az UA1EX a legolcsóbb Edirol USB interfész. Tudja a 24 bit-et és elég jó hangminőségre képes, és ami fontos, ASIO2.0 driverrel dolgozik.
Tulajdonképpen ha a jelenlegi USB midi interfészed megfelel, és nincs szükséged midit is tudó audio interfészre, akkor az UA-1EX jó lenne a céljaidnak. (Ha a notebookod is úgy akarja).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 25., szombat 22:27 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
MidiTom írta:
Szóval egy normális hangkártyának jobbak az AD/DA átalakítói, tisztességesen megcsinált analóg áramköri részek vannak a digitális alkatrészek előtt, illetve után, és ha a gyártó valamit ad magára, akkor az árnyékolásra és a tápfesz szűrésre is odafigyel, elkerülendő a cicergéseket és búgásokat.
Talán a legfontosabb különbség pedig az, hogy eleve ASIO driverrel tervezték. Az ASIO4ALL-t egy jópofa német srác csinálta azért, hogy a "kütyü" alaplapi chipekkel is lehessen valamit kezdeni ASIO szinten. Ez némelyiknél használható, némelyiknél nem, szóval "ahogy esik, úgy puffan" alapon szuperál.
Az UA1EX a legolcsóbb Edirol USB interfész. Tudja a 24 bit-et és elég jó hangminőségre képes, és ami fontos, ASIO2.0 driverrel dolgozik.
Tulajdonképpen ha a jelenlegi USB midi interfészed megfelel, és nincs szükséged midit is tudó audio interfészre, akkor az UA-1EX jó lenne a céljaidnak. (Ha a notebookod is úgy akarja).


hehe :lol: ez a sok "ha" mutatja hogy ez az elég kissé boszorkánykonyha jellegű :-)

de úgy érzem közeledünk a megoldáshoz. Már csak azt nem értem, hogyan kell minezt összekötni a laptoppal? A billentyűzetet kell összekötni ezzel az edirolizével? vagymi?... arrgh leírnád két mondatban hogy miként kéne elvben ezt összekötni?

Aztán majd még kérdeznék mesterbillentyűzet ügyben is, de azt majd ott... arrgh... de itt is: létezik még a Roland A-33? Vagy van hasonló? Mármint Nálatok...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 11:59 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
fischnek írta:
MidiTom írta:
Szóval egy normális hangkártyának jobbak az AD/DA átalakítói, tisztességesen megcsinált analóg áramköri részek vannak a digitális alkatrészek előtt, illetve után, és ha a gyártó valamit ad magára, akkor az árnyékolásra és a tápfesz szűrésre is odafigyel, elkerülendő a cicergéseket és búgásokat.
Talán a legfontosabb különbség pedig az, hogy eleve ASIO driverrel tervezték. Az ASIO4ALL-t egy jópofa német srác csinálta azért, hogy a "kütyü" alaplapi chipekkel is lehessen valamit kezdeni ASIO szinten. Ez némelyiknél használható, némelyiknél nem, szóval "ahogy esik, úgy puffan" alapon szuperál.
Az UA1EX a legolcsóbb Edirol USB interfész. Tudja a 24 bit-et és elég jó hangminőségre képes, és ami fontos, ASIO2.0 driverrel dolgozik.
Tulajdonképpen ha a jelenlegi USB midi interfészed megfelel, és nincs szükséged midit is tudó audio interfészre, akkor az UA-1EX jó lenne a céljaidnak. (Ha a notebookod is úgy akarja).


hehe :lol: ez a sok "ha" mutatja hogy ez az elég kissé boszorkánykonyha jellegű :-)

de úgy érzem közeledünk a megoldáshoz. Már csak azt nem értem, hogyan kell minezt összekötni a laptoppal? A billentyűzetet kell összekötni ezzel az edirolizével? vagymi?... arrgh leírnád két mondatban hogy miként kéne elvben ezt összekötni?

Aztán majd még kérdeznék mesterbillentyűzet ügyben is, de azt majd ott... arrgh... de itt is: létezik még a Roland A-33? Vagy van hasonló? Mármint Nálatok...


Nincs ebben semmi boszorkányos. Csak kicsit a midi alapjait kellene áttekintened, és máris kitisztul a kép.
Szóval.
Van egyszer valami billentyűzeted. Az ebből kijövő midi vezérlő jeleket be kell juttatnod a számítógépbe, ahol ezt fogadja valamilyen szoftver szinti. Ahhoz, hogy ezt meg is tudd szólaltatni, kell egy hangkártya. Ha ASIO-s kártyát használsz, akkor késés nélkül és jó minőségben jön ki belőle a hang.
Mármost vannak olyan kütyük, amik egy dobozban tartalmazzák a hangkártya és midi interfész funkciókat, pl. az UA -25. Az UA-1EX pedig "csak" hangkártya (vgyis így hívják sokan, pedig nem kártya, de mindegy), tehát ehhez szükséges még egy usb - midi interfészt is bevetned. Röviden ennyi.

A Roland A-33-at nem gyártják, de éppenséggel van nálunk egy használt, naggyon megkímélt állagú darab.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 14:07 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
minden világos!

Mennyi lenne az A-33?
Bár emlékeim szerint azon nincsenek olyan vezérőpotik amikhez midi funkcióakt lehetne rendelni, és a szoftverszinti meg igencsak igényelné hogy a billentyűzetről lehessen vezérelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 18:15 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
fischnek írta:
minden világos!

Mennyi lenne az A-33?
Bár emlékeim szerint azon nincsenek olyan vezérőpotik amikhez midi funkcióakt lehetne rendelni, és a szoftverszinti meg igencsak igényelné hogy a billentyűzetről lehessen vezérelni.


Ez az A-33 96.760 Ft-ért elvihető, és tényleg jó állapotban van.
Igazából, ami neked első körben jó lenne, az egy Behringer UMX 61 billenytűzet, amin vannak a szoftszintikhez való kontrollerek is, és jár hozzá egy UCA 200 nevű kis USB-s audio interfész is. Tehát komplett megvan minden 53.500 Ft-ból, és még kapsz hozzá ingyen VST hostokat és vagy 50 plugint is. A dolognak kér szépséhibája van:
1. Ha jól értem, neked kéne egy jó minőségű 76 billentyűs keyboard. Ez csak 5 oktávos, de nem rossz a billentése.
2. A Behringer egy elég "érdekes" megoldással az ASIO KS driver egy verzióját adja ehhez az eszközhöz, ami hasonló, mint az ASIO4ALL. A tapasztalataim szerint a hozzáadott hostokkal megy, viszont az összes fajta Cubase azt mondja rá, hogy "nem tudja inicializálni".
Ha maradsz a 76 billentyűs megoldásnál, és van még egy harmadik szabad USB csatlakozásod, akkor szóba kerülhet egy külön kontroller is.
Vagy van pl. a Behringernek egy elég olcsó megfejtése, ami lehetővé teszi azt, hogy a masterkeyboard jelét ezen átvezetve csak egy egyesített midi jelet kelljen bevinned a PC-be, mert tudja a midi jelegyesítést, a "merge" műveletet.
http://www.behringer.com/BCN44/index.cfm?lang=ENG


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 22:16 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
MidiTom írta:
[
Ha maradsz a 76 billentyűs megoldásnál, és van még egy harmadik szabad USB csatlakozásod, akkor szóba kerülhet egy külön kontroller is.
Vagy van pl. a Behringernek egy elég olcsó megfejtése, ami lehetővé teszi azt, hogy a masterkeyboard jelét ezen átvezetve csak egy egyesített midi jelet kelljen bevinned a PC-be, mert tudja a midi jelegyesítést, a "merge" műveletet.
http://www.behringer.com/BCN44/index.cfm?lang=ENG


az elég olcsó pontosan mit takar? És be is tudjátok szerezni?

A CME UF7-ről mi a véleményed? És forgalmazzátok?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 22:28 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
fischnek írta:

az elég olcsó pontosan mit takar? És be is tudjátok szerezni?

A CME UF7-ről mi a véleményed? És forgalmazzátok?


A BCN 44 ára 18.700 Ft, és ismereteim szerint most már beérkezett, tehát tudunk belőle hozni. (pár nap).

A CME UF7 elég jó megoldás, tulajdonképpen megéri az árát, ha valaki ilyenre vágyik.
Előnyei:
- masszív felépítés
- elég jó billentés
- sokoldalú kontrol funkciók és programozhatóság

Azt hiszem, jelenleg nem tudunk rendelni belőle, de holnap (hétfőn) tudnék utánanézni a konkrét helyzetnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2006. november 26., vasárnap 22:48 
Offline

Csatlakozott: 2006. november 25., szombat 14:21
Hozzászólások: 20
A CME-t igazából azért írtam mert azon legalább van kontroller, bár húzós az ára, kétségtelen.
A külső kontrollertől kicsit "fázom", hádde miért nem tudnak olyan hangszert gyártani amire az ember vágyik... még el kell gondolkodnom a témán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 4:05 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Kedves MidiTom illetve Más Hozzáértők!

Hasonló kérdésem lenne, mint "fischnek"-nek.
1. teljesen analfabéta vagyok ezen a területen, ráadásul nőnemű, ami gondolom tovább ront a helyzeten :-D
2. vettem egy "néma" billentyűzetet (drágábbat nem engedhettem meg magamnak, de ennek azért alaposan igyekeztem utána nézni kiválasztáskor)
3. van egy laptopom
4. van egy zongorázni tanító programom

Amit szeretnék:
A billenytűzetet a gépre kötni és a hangot a hifin hallani. Késés nélkül, amire - azt olvastam több helyen is - egy MIDI-USB összekötő kébelnél számíthatok.

A rendelkezésre álló pénzem szerint már a billentyűzetet sem kellett volna megvennem ... :shock: Legkevésbé a kábel+korrigálás programmal megoldás fájna, mivel ez kerül a legkevesebbe, de félek, hogy csak kidobom a pénzt a kábelre és esetleg használhatatlan lenne. A másik érv, ami miatt most esetleg többet is áldoznék rá, az az, hogy bár egy ideig csak a zongorás program "gagyi" zongora hangját fogom hallani, de később szereznék valami szebb zongorahang mintát is szerezni, hogy amit tudok, az élvezhető hangon is hallhassam. Arra gondoltam, hogy esetleg ehhez a gépem hangkártyája már végképp nem lesz elég. És ha kell, akkor inkább most vennék meg mindent, minthogy később újra költeni kelljen rá.

Szóval olyan megoldást szeretnék, ami nem feltétlenül a legolcsóbb, de legyen mindenképpen hosszú távon is használható és élvezhető (a billentyűzetet csak mint zongorát szeretném használni később is). Mit ajánlanál/ajánlanátok?

Köszönök előre is minden választ!

(bocs, hogy ilyen hosszú lett és ha hülyeségeket írtam, de csupán délután óta böngészem a netet, eddig azt sem tudtam, hogy ilyen ketyerék léteznek...)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gikka 2011. március 20., vasárnap 23:10-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 10:53 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Kedves MidiTom illetve Más Hozzáértők!

Hasonló kérdésem lenne, mint "fischnek"-nek.
1. teljesen analfabéta vagyok ezen a területen, ráadásul nőnemű, ami gondolom tovább ront a helyzeten :-D
2. vettem egy Fatar SL-880 Pro-t használtan zongoratanulás céljából (drágábbat nem engedhettem meg magamnak, de ennek azért alaposan igyekeztem utána nézni kiválasztáskor)
3. van egy laptopom (Compaq Evo N610C: Pentium 4M, 1833MHz processzor, 512 memória, néhány giga szabad hely)
4. van egy zongorázni tanító programom, amit használni szeretnék (http://www.voyetra.com/site/products/tmp/tmp.asp) - egyszer már működött ez a program "dobozos" géppel, midi kábellel és Roland FP-1-es
zongorával minden extra erőfeszítés nélkül
5. van egy Sony hifim, amin van "stereo RCA" bemenet (remélem jól írom, piros és fehér lukak), ide szoktam kikötni egy jack-RCA kábellel a gép hangját

Amit szeretnék:
A billenytűzetet a gépre kötni és a hangot a hifin hallani. Késés nélkül, amire - azt olvastam több helyen is - egy MIDI-USB összekötő kébelnél számíthatok.

Amiket eddig kitaláltam megoldásnak:
1. MIDI-USB kábel (E-MU midi 1x1 vagy M-Audio UNO vagy Edirol UM-1X) és ASIO4ALL programmal együtt, összesen kb. 10-12 ezer forint
2. fenti kábelek Edirol UA-1EX eszközzel, összesen kb. 35 ezer forint
3. M-Audio Audiophile USB vagy Edirol UA-20X, kb. 40-42 ezer forint

A rendelkezésre álló pénzem szerint már a billenytűzetet sem kellett volna megvennem ... :shock: Legkevésbé a kábel+korrigálás programmal megoldás fájna, mivel ez kerül a legkevesebbe, de félek, hogy csak kidobom a pénzt a kábelre és esetleg használhatatlan lenne. A másik érv, ami miatt most esetleg többet is áldoznék rá, az az, hogy bár egy ideig csak a zongorás program "gagyi" zongora hangját fogom hallani, de később szereznék valami szebb zongorahang mintát is szerezni, hogy amit tudok, az élvezhető hangon is hallhassam. Arra gondoltam, hogy esetleg ehhez a gépem hangkártyája már végképp nem lesz elég. És ha kell, akkor inkább most vennék meg mindent, minthogy később újra költeni kelljen rá.

Szóval olyan megoldást szeretnék, ami nem feltétlenül a legolcsóbb, de legyen mindenképpen hosszú távon is használható és élvezhető (a billentyűzetet csak mint zongorát szeretném használni később is). Mit ajánlanál/ajánlanátok?

Köszönök előre is minden választ!

(bocs, hogy ilyen hosszú lett és ha hülyeségeket írtam, de csupán délután óta böngészem a netet, eddig azt sem tudtam, hogy ilyen ketyerék léteznek...)


Szia Gikka!

Megnéztem ennek a Voyetra proginak az oldalát, de az nem derült ki nekem, hogy képes-e ASIO-s hangkártyával dolgozni? Ez lenne a lényeg.
Ha igen, akkor először ki kéne próbálni a gépeden az ASIO4ALL-t. Ha ezzel késés nélkül megy, akkor OK a dolog. Ha nem igazán szereti az alaplapi hangkártyád az ASIO4ALL-t, akkor kell venni egy külső USB-s hangkatyit.
Ha pedig nincs ASIO támogatottsága a programnak, akkor csak egy midi hangmodul lehet a megoldás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 13:38 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
MidiTom írta:
Szia Gikka!

Megnéztem ennek a Voyetra proginak az oldalát, de az nem derült ki nekem, hogy képes-e ASIO-s hangkártyával dolgozni? Ez lenne a lényeg.
Ha igen, akkor először ki kéne próbálni a gépeden az ASIO4ALL-t. Ha ezzel késés nélkül megy, akkor OK a dolog. Ha nem igazán szereti az alaplapi hangkártyád az ASIO4ALL-t, akkor kell venni egy külső USB-s hangkatyit.
Ha pedig nincs ASIO támogatottsága a programnak, akkor csak egy midi hangmodul lehet a megoldás.


Köszönöm a választ!
Akkor ez azt jelenti, hogy amíg meg nem veszem és ki nem próbálom az egyik megoldást, addig nem fog kiderülni semmi??? Akkor a kábellel járok a legjobban talán, mert arra kell a legkevesebbet költeni. Láttam is tegnap egy kábelt, elég hihetetlenül fél áron (Swissonic Midi-USB 1x1). Vagy ha "gagyi" a kábel, az tovább ronthat a dolgon??? Mert akkor inkább kiadom a pénzt egy márkásra. És akkor melyiket vegyem: M-Audio UNO vagy Edirol UM-1EX (most láttam, hopgy ez újabb mint az 1X és olcsóbb is, bár az árak februáriak a listában)?
Meg két dolog jutott eszembe. Egyik, hogy egy állvány sem ártana. A honlapon láttam a Proel árlistában egy EL-100-as állványt. A billentyűzet hivatalosan 20 kg, az állványra azt írják, hogy max. 40 kg. Nem sokat akarom mozgatni, de azért örülnék, ha biztonságosan használható lenne. A Proel oldalát is néztem, az is meggyőző volt. Kérdésem: az árlistában található november végi ár aktuális-e és az állvány várhatóan kapható lesz-e még januárban.
A másik - ami persze már nem létszükséglet - hogy fejhallgatót vennék hozzá majd egyszer, hogy ne menjek a családom agyára. Amit ismerek és nagyon tetszett: AKG K-66, mert nagyon kényelmes volt. Amit még kinéztem neten (spórolás miatt) az egy Sennheiser HD201 (ezt nem találtam meg a syncopa árlistában). Az első félnyitott, a második zárt. Mi a különbség (a szemmel láthatót látom, csak azt nem tudom, hogy az mit befolyásol)?
Előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 14:08 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Köszönöm a választ!
Akkor ez azt jelenti, hogy amíg meg nem veszem és ki nem próbálom az egyik megoldást, addig nem fog kiderülni semmi???


Nem. Én azt javasolnám, hogy először tölts le egy ASIO4ALL-t, nézd meg, hogy egyáltalán bekapcsolható-e a zongora program alá, és utána érdemes tovább spekulálni.

Idézet:
Akkor a kábellel járok a legjobban talán, mert arra kell a legkevesebbet költeni. Láttam is tegnap egy kábelt, elég hihetetlenül fél áron (Swissonic Midi-USB 1x1). Vagy ha "gagyi" a kábel, az tovább ronthat a dolgon??? Mert akkor inkább kiadom a pénzt egy márkásra. És akkor melyiket vegyem: M-Audio UNO vagy Edirol UM-1EX (most láttam, hopgy ez újabb mint az 1X és olcsóbb is, bár az árak februáriak a listában)?


Notebook géphez mi elsősorban az Edirol UM1EX-et ajánljuk. Okos módon két fajta protokoll közül lehet választani rajta, és valamelyik biztosan jó lesz. A Swissoniccal még nincs tapasztalatunk, de egy - két ismerősöm már morgolódott, hogy az ő gépükkel nem, vagy nem jól ment. Az UM-1EX ára 12.000 Ft (bruttó) -5% netes kedvezmény :)

Idézet:
Meg két dolog jutott eszembe. Egyik, hogy egy állvány sem ártana. A honlapon láttam a Proel árlistában egy EL-100-as állványt. A billentyűzet hivatalosan 20 kg, az állványra azt írják, hogy max. 40 kg. Nem sokat akarom mozgatni, de azért örülnék, ha biztonságosan használható lenne. A Proel oldalát is néztem, az is meggyőző volt. Kérdésem: az árlistában található november végi ár aktuális-e és az állvány várhatóan kapható lesz-e még januárban.


Az EL-100 egy kedvelt állvány, de digitális zongora alá nem annyira ajánlanám. Ha az ember egy kicsit erősebben klampíroz két kézzel a billentyű végei felé, akkor lengeni kezd. Szóval inkább csak 5 oktávos szintikhez ajánljuk. A Fatar alá valami erősebb, dupla, merevített állványt javasolnék. Az árak össze - vissza ingadoznak, de remélhetőleg nem nagy mértékben. Valami alkalmas állványt biztosan fogunk tudni ajánlani januárban is.

Idézet:
A másik - ami persze már nem létszükséglet - hogy fejhallgatót vennék hozzá majd egyszer, hogy ne menjek a családom agyára. Amit ismerek és nagyon tetszett: AKG K-66, mert nagyon kényelmes volt. Amit még kinéztem neten (spórolás miatt) az egy Sennheiser HD201 (ezt nem találtam meg a syncopa árlistában). Az első félnyitott, a második zárt. Mi a különbség (a szemmel láthatót látom, csak azt nem tudom, hogy az mit befolyásol)?
Előre is köszönöm!


Az AKG háza tájáról még a 66-os "kisöccseit", a K44-est és a K55-öst is jó szívvel ajánlom.
Sennheisert is árulunk, csak az árlista még nem került ki a netre. A HD 201 ára 4.990 Ft bruttó.
Hogy kinek melyik fejhallgató tetszik jobban, melyiket érzi komfortosabbnak, az eléggé szubjektív dolog. Kinek a pap, kinek a papné ... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 16:23 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
MidiTom írta:
Nem. Én azt javasolnám, hogy először tölts le egy ASIO4ALL-t, nézd meg, hogy egyáltalán bekapcsolható-e a zongora program alá, és utána érdemes tovább spekulálni.


Az ASIO4ALL-t feltettem, de gondolom a zongorás programban kellene beállítanom valamit.
Hát megnéztem, de ez valami nagyon egyszerű kis mezei program (szerintem jó régi, nekem is jó pár éve megvan), a setup ablakban három sornyi lehetőséggel. A második lenyíló részben még választhatok olyat, hogy "MS GS hanghullám. SW-szintetizátor" vagy azt, hogy "none".
Viszont most néztem a honlapján, hogy kit-ben árulják MIDI-USB kábellel. Akkor csak nem mehet vele olyan rosszul.... Nagy lutri így megvenni a kábelt???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 30., szombat 20:17 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Az ASIO4ALL-t feltettem, de gondolom a zongorás programban kellene beállítanom valamit.
Hát megnéztem, de ez valami nagyon egyszerű kis mezei program (szerintem jó régi, nekem is jó pár éve megvan), a setup ablakban három sornyi lehetőséggel. A második lenyíló részben még választhatok olyat, hogy "MS GS hanghullám. SW-szintetizátor" vagy azt, hogy "none".
Viszont most néztem a honlapján, hogy kit-ben árulják MIDI-USB kábellel. Akkor csak nem mehet vele olyan rosszul.... Nagy lutri így megvenni a kábelt???


Ja, hogy ez a program nem is tartalmaz belső, saját hangkeltést.
Akkor viszont nincs túl sok tippem.
Mert a következő verziók jöhetnének szóba:
1. Találsz valami zongora hangot tudó szoft szintit, ami kezeli az ASIO4ALL-t, és szerencsés esetben ez a szoftszinti megjelenik a programod MIDI OUTPUT választási lehetőségeid között. Az olcsó vagy freeware progik között nem tudok ilyenről, ami persze nem jelenti azt, hogy nincs.
2. Maradsz a külső midi hangmodulnál. Talán még ez a legsimább ügy.

Valamilyen USB-s midi interfészre mindenképpen szükséged lesz, hacsak nem veszel olyan USB eszközt (pl. Edirol UA-25), amiben egyben van az audio I/O és a midi I/O. Ez már csak olyan szempontból is praktikus, hogy nem kell két különálló kütyüt két USB madzagon rádugdosni a gépre, és aggódni az USB portok prioritása meg egyebek miatt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 31., vasárnap 2:04 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
MidiTom írta:
Ja, hogy ez a program nem is tartalmaz belső, saját hangkeltést.
Akkor viszont nincs túl sok tippem.
Mert a következő verziók jöhetnének szóba:
1. Találsz valami zongora hangot tudó szoft szintit, ami kezeli az ASIO4ALL-t, és szerencsés esetben ez a szoftszinti megjelenik a programod MIDI OUTPUT választási lehetőségeid között. Az olcsó vagy freeware progik között nem tudok ilyenről, ami persze nem jelenti azt, hogy nincs.
2. Maradsz a külső midi hangmodulnál. Talán még ez a legsimább ügy.

Valamilyen USB-s midi interfészre mindenképpen szükséged lesz, hacsak nem veszel olyan USB eszközt (pl. Edirol UA-25), amiben egyben van az audio I/O és a midi I/O. Ez már csak olyan szempontból is praktikus, hogy nem kell két különálló kütyüt két USB madzagon rádugdosni a gépre, és aggódni az USB portok prioritása meg egyebek miatt.


Na, most kezd magas lenni a dolog.... :cry:
A belső hangkeltés azt jelenti, hogy nincs saját hangja? Mert az van. Most, hogy nincs a MIDI billentyűzet rákötve, azért még fut a program és ha belépek egy leckébe, akkor a (gagyi) zongorahang úgy is előjön, ha az egérrel kattintgatok a monitorra kirajzolt billenytűzeten azokra a billentyűkre, amiket a MIDI billenytűzeten kellene lenyomnom. Ha rá lenne kötve, vagy lenne más hangmintám, elvileg akkor sem lehetne kiválasztani más hangot, csak a program saját hangját hallhatnám.

És az a külső midi hangmodul akkor mire jó? Ez pl. az Audiophile USB??? Vagy az más? És gondolom a lehető legdrágább megoldás lenne... :(

Most már ott tartok, hogy azt sem értem, miért írtam tegnap az első kérdésben a 2. lehetőségnek az USB-MIDI intrefész + Edirol UA-1EX-et megoldásnak. Nézegetem, nézegetem, de csak nem jövök rá mit hova akartam dugni benne... Sőt, lassan azt sem értem amiket tegnap kérdeztem. :-D Azt hiszem az lesz a legegyszerűbb, ha szerzek valahonnan egy ilyen kábel és kipróbálom. Lesz ami lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006. december 31., vasárnap 14:02 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:

Na, most kezd magas lenni a dolog.... :cry:
A belső hangkeltés azt jelenti, hogy nincs saját hangja? Mert az van. Most, hogy nincs a MIDI billentyűzet rákötve, azért még fut a program és ha belépek egy leckébe, akkor a (gagyi) zongorahang úgy is előjön, ha az egérrel kattintgatok a monitorra kirajzolt billenytűzeten azokra a billentyűkre, amiket a MIDI billenytűzeten kellene lenyomnom. Ha rá lenne kötve, vagy lenne más hangmintám, elvileg akkor sem lehetne kiválasztani más hangot, csak a program saját hangját hallhatnám.

És az a külső midi hangmodul akkor mire jó? Ez pl. az Audiophile USB??? Vagy az más? És gondolom a lehető legdrágább megoldás lenne... :(

Most már ott tartok, hogy azt sem értem, miért írtam tegnap az első kérdésben a 2. lehetőségnek az USB-MIDI intrefész + Edirol UA-1EX-et megoldásnak. Nézegetem, nézegetem, de csak nem jövök rá mit hova akartam dugni benne... Sőt, lassan azt sem értem amiket tegnap kérdeztem. :-D Azt hiszem az lesz a legegyszerűbb, ha szerzek valahonnan egy ilyen kábel és kipróbálom. Lesz ami lesz.


Na, akkor ezek szerint sikerült jól megkavarnom téged :)
Az USB midi interfész + USB hangkártya variációt teljesen jól gondoltad, az mindenképpen egy működőképes verzió lehet.

Szóval: ebben az egész pécés játékban a valósidejűség (real time hangkeltés) körül forog a történet.
A notebookok saját hangkártyája a Windows miatt mindenképpen késik kb. 750 ms-ot, ami olyan távol áll a valósidejű megszólalástól, mint ide Lacháza. (kb 250 km)
Aki zongorázni akar, nem szívesen éri be azzal, hogy a leütött hang akkor szólal meg, amikor már a kiment a konyhába unalmában eszegetni valamit :)
Amikor egy zenét hallgatsz vagy DVD-t nézed, ennek a késésnek semmi jelentősége nincs, mert kit érdekel, hogy a lejátszás a "Play" gomb megnyomása után nem azonnal indul el.
A Windowsban tettek kísérletet a késés csökkentésére a Direcx-ben. Ezzel 100 ms alá lehet általában menni, de a zongorázáshoz ez sem igazi.
A komolyabb zenei programok ASIO driveren keresztül kommunikálnak, kikerülve a Windows nyavalyáit. Ilyenkor megfelelő gépen és hangkártyával a szoftverszintik 2-8 ms késéssel szólalnak meg, ami megfelele egy "hagyományos" szintetizátor válaszidejének, tehát már jól játszható.
Az általad használt progiról nem tudom, hogy támogatja-e az ASIO-s szoftver szintiket, és az is egy kérdés, hogy az alaplai hangkártyád az ASIO4ALL driverrel műxik-e rendesen? Ez ugyanis egy barkácsolt driver, ami néha bejön, néha nem annyira. A komolyabb hangkártyákhoz "jár" gyári ASIO driver, tehát a kérdésnek ezzel a részével ott nem kell foglalkozni.
Ami a külső hangmodult illeti, azt úgy kell elképzelni, mint egy billentyűzet nélküli szintetizátort. A Fatar billentyűdhöz anno lehetett kapni EM-100 trípusú hangmodult. Ha Fatart egy közönséges midi kábellel összekötöd ezzel a modullal, egyből szólt minden. Ha pedig egy számítógép midi interfészén keresztül kötöd össze, akkor akár nagyzenekari hangszereléseket is lehet csinálni vele. Ilyenkor a számítógép saját hangkeltésével nem kell foglalkozni, sem a driverekkel, sem a késéssel.
Az ilyenfajta oktató programok is hasonló megoldásokra lettek kitalálva.
Akinek pedig olyan szintetizátora vagy digitális zongorája van, hogy benne van a hangkeltő rész is, nyilván nem kell külön ilyen hangmodulokban gondolkodnia, mert a midin keresztül oda - vissza működik az egész rendszer.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 2., kedd 23:30 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Nézelődtem, kérdezősködtem egy kicsit, talán kezd tisztulni a dolog. :)

MidiTom írta:
Az USB midi interfész + USB hangkártya variációt teljesen jól gondoltad, az mindenképpen egy működőképes verzió lehet.

Ez akkor lehet Edirol UM-1EX és UA-1EX együtt? Ezekhez van ASIO, ha jól tudom. És akkor már csak az a kérdés, hogy a zongora szoftverem mit szól az egészhez, de ettől eltekintve lesz egy hangmintával jól működtethető zongorám. Ugye?

Idézet:
Az általad használt progiról nem tudom, hogy támogatja-e az ASIO-s szoftver szintiket, és az is egy kérdés, hogy az alaplai hangkártyád az ASIO4ALL driverrel műxik-e rendesen?

Kideríthető a hangkártya mit szól az ASIO4ALL-hoz anélkül, hogy vennék bármit is? Mert fel van már telepítve és nem volt közben semmi hibaüzenet.

Idézet:
A Fatar billentyűdhöz anno lehetett kapni EM-100 trípusú hangmodult. Ha Fatart egy közönséges midi kábellel összekötöd ezzel a modullal, egyből szólt minden. Ha pedig egy számítógép midi interfészén keresztül kötöd össze, akkor akár nagyzenekari hangszereléseket is lehet csinálni vele. Ilyenkor a számítógép saját hangkeltésével nem kell foglalkozni, sem a driverekkel, sem a késéssel.

Találtam egy EM-100-ast, amit meg tudnék venni. Akkor hogyan lehet ezt billenytűzettel és géppel kombinálni? Az rendben van, hogy kell hozzá sima MIDI kábel a billentyűzettől a hangmodulig. És onnan a hangmodult hogyan kötöm tovább a notebookra? És akkor ez várhatóan a zongora programmal is szólni fog, mint ha ez lenne a hangkártya késés nélkül? És hogyan jön ki a dobozból a hang? A hifimre/hangszóróra kell kötni, vagy a gépem hangszóróján is jöhet? Mert akkor ez a megoldás, veszek MIDI kábel és hangmodult, gép van, hifi van, kábel olcsó és később sem kell zongorahang mintát vadásznom és szoftver gondom (ASIO4ALL kontra alaplapi hangkártya) sincs. :-D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 3., szerda 14:19 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:

Ez akkor lehet Edirol UM-1EX és UA-1EX együtt? Ezekhez van ASIO, ha jól tudom. És akkor már csak az a kérdés, hogy a zongora szoftverem mit szól az egészhez, de ettől eltekintve lesz egy hangmintával jól működtethető zongorám. Ugye?


A midi interfész az simán megy, nincs köze az ASIO-hoz, az UA-1EX -nek valóban van ASIO támogatottsága. Elméletben tehát működik a cucc, csak az a kérdés, hogy mi fog megszólalni. A zongora program nem biztos, hogy műxik ASIO-val, és nem tudjuk, hogy miféle hangkeltést támogat. A kérdés tehát az, hogyha sikerül felinstallálni a notebookra valami standalone szoftverszintit, azt működteti-e a program? Ha igen, nyert ügyed van.


Idézet:
Kideríthető a hangkártya mit szól az ASIO4ALL-hoz anélkül, hogy vennék bármit is? Mert fel van már telepítve és nem volt közben semmi hibaüzenet.



Az ASIO4ALL-t ki kell próbálni valami alkalmas szoftverrel. Hirtelen pl. a Tracktion2 jut eszembe, aminek a demo verziója ingyen letölthető:
http://my.mackie.com/products/tracktion/demov2.asp

Ha ezzel a szoftverrel sikerül az ASIO4ALL-t használnod, és a latencyt elég alacsony értékre (< 8ms) levinni, akkor tulajdonképpen működni fog a dolog USB hangkártya nélkül is. Persze akkor még mindig ott a kérdés, hogy sikerül-e olyan zongora hangú szoftverszintit összeszedned, ami a gépeden elfut, és a Voyetra program midi kimenete látni fogja?



Idézet:
Találtam egy EM-100-ast, amit meg tudnék venni. Akkor hogyan lehet ezt billenytűzettel és géppel kombinálni? Az rendben van, hogy kell hozzá sima MIDI kábel a billentyűzettől a hangmodulig. És onnan a hangmodult hogyan kötöm tovább a notebookra? És akkor ez várhatóan a zongora programmal is szólni fog, mint ha ez lenne a hangkártya késés nélkül? És hogyan jön ki a dobozból a hang? A hifimre/hangszóróra kell kötni, vagy a gépem hangszóróján is jöhet? Mert akkor ez a megoldás, veszek MIDI kábel és hangmodult, gép van, hifi van, kábel olcsó és később sem kell zongorahang mintát vadásznom és szoftver gondom (ASIO4ALL kontra alaplapi hangkártya) sincs. :-D


Nos, a sima midi kábellel csak a billentyűt és a zongorát tudod összekötni. Ha a pécén keresztül akarod használni, akkor kell az UM1EX. Annak a bemenetét be kell dugni a FATAR keyboard kimenetébe, a midi interfész kimenetét pedig a hangmodulba. Így teljes rendszer össze van kötve, és a szoftver látja őket kifelé és befelé egyaránt. Ez tehát a legegszerűbb megfejtés.
Hogy hogyan jön ki a dobozból a hang? Egy kis 3,5"-os sztereo jack aljzaton, amiből aztán mehetsz tovább fejhallgatóra vagy egy erősítőre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 5., péntek 0:18 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Nem állítanám határozottan, hogy értem. Sőt... :-D

Először is, láttam a hozzászólásodat (ha ott is MidiTom-ként vagy regisztrálva) az indexes Midi billentyűzet fórumban. Az lenne a kérdésem, hogy mennyi lenne egy új EM-100-as elfogadható mai ára szerinted? (27-ért láttam)

Ja, és írtam a Voyetra supportjának és jött válasz:
Teach Me Piano is designed for use with external keyboard/synthesizers or electronic pianos, connected by a standard MIDI interface (such as our Turtle Beach USB MIDI Cable 1x1). It does not use ASIO at all, so it will not 'see' any audio devices that rely solely on ASIO drivers. However, these devices will usually also have WDM drivers, which should work.
Please bear in mind that ASIO is aimed at professional content creators and musicians, not so much to home entertainment users.

Tehát ASOI-s dolgokat el kéne felejtenem.
Innentől viszont csak annyit tehetek, hogy szerzek USB-MIDI interfészt (az tuti kell) és esetleg hangmodult és reménykedem benne, hogy a Voyetra szoftverrel is menni fog valahogy. Ugye? Mert akkor hiába vennék bármit, ami ASIO alapú, tehát elfelejthetem az Edirol UA-1EX-et és a külső hangkártyát is.
Idézet:
Nos, a sima midi kábellel csak a billentyűt és a zongorát tudod összekötni.

Ez gondolom a zongorát és hangmodult jelent.
Idézet:
Ha a pécén keresztül akarod használni, akkor kell az UM1EX. Annak a bemenetét be kell dugni a FATAR keyboard kimenetébe, a midi interfész kimenetét pedig a hangmodulba. Így teljes rendszer össze van kötve, és a szoftver látja őket kifelé és befelé egyaránt. Ez tehát a legegszerűbb megfejtés.

Lerajzoltam, így sem értem :shock: Szóval UM1EX midi vége (két kerek és tüskés) megy a billenytűzetbe és az USB vége (lapos) megy a hangmodulba? De akkor még mindig nem tudom hogyan megy a gépbe be, vagyis mi van a notebook és a hangmodul között.
És akkor tegyük fel, felfogom mit kell összekötni. De miért is akarom a gépre kötni? Csak a Voyetra program miatt, ugye?
Mert akkor íme az ötletem: arra gondoltam, hogy a program kapja a jelet, ami alapján látja, hogy jól csinálom e az előírtakat, de leveszem a notebook hangját és így nem érdekel, ha késve szólalna meg, mert a hangot az EM-100-as adja a hifire/hangszóróra/fejhallgatóra kikötve azonnal és normálisabb zongorahangon. Ez így nagy marhaság? Mert most nagyon megörültem az ötletemnek. :-D
Sőt, annyira jó kedvem lett, hogy eszembe jutott az összekötésre is valami. Én a kábel két kerek végét gondolatban egyként kezeltem eddig. Tehát, akkor az összekötés az lenne, hogy a egyik kerek vége (in) megy a Fatar-on az out-ba és a kábelen a kerek out megy a hangmodulon az in-be??? És akkor a kábel USB-s vég meg megmaradna a gépnek.
(Bocsánat, ha nagyon hülye vagyok, de nyakig ülök a vizsgaidőszakban és kicsit már zokni az agyam...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 5., péntek 11:16 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Nem állítanám határozottan, hogy értem. Sőt... :-D

Először is, láttam a hozzászólásodat (ha ott is MidiTom-ként vagy regisztrálva) az indexes Midi billentyűzet fórumban. Az lenne a kérdésem, hogy mennyi lenne egy új EM-100-as elfogadható mai ára szerinted? (27-ért láttam)

Ja, és írtam a Voyetra supportjának és jött válasz:
Teach Me Piano is designed for use with external keyboard/synthesizers or electronic pianos, connected by a standard MIDI interface (such as our Turtle Beach USB MIDI Cable 1x1). It does not use ASIO at all, so it will not 'see' any audio devices that rely solely on ASIO drivers. However, these devices will usually also have WDM drivers, which should work.
Please bear in mind that ASIO is aimed at professional content creators and musicians, not so much to home entertainment users.

Tehát ASOI-s dolgokat el kéne felejtenem.
Innentől viszont csak annyit tehetek, hogy szerzek USB-MIDI interfészt (az tuti kell) és esetleg hangmodult és reménykedem benne, hogy a Voyetra szoftverrel is menni fog valahogy. Ugye? Mert akkor hiába vennék bármit, ami ASIO alapú, tehát elfelejthetem az Edirol UA-1EX-et és a külső hangkártyát is.
Idézet:
Nos, a sima midi kábellel csak a billentyűt és a zongorát tudod összekötni.

Ez gondolom a zongorát és hangmodult jelent.
Idézet:
Ha a pécén keresztül akarod használni, akkor kell az UM1EX. Annak a bemenetét be kell dugni a FATAR keyboard kimenetébe, a midi interfész kimenetét pedig a hangmodulba. Így teljes rendszer össze van kötve, és a szoftver látja őket kifelé és befelé egyaránt. Ez tehát a legegszerűbb megfejtés.

Lerajzoltam, így sem értem :shock: Szóval UM1EX midi vége (két kerek és tüskés) megy a billenytűzetbe és az USB vége (lapos) megy a hangmodulba? De akkor még mindig nem tudom hogyan megy a gépbe be, vagyis mi van a notebook és a hangmodul között.
És akkor tegyük fel, felfogom mit kell összekötni. De miért is akarom a gépre kötni? Csak a Voyetra program miatt, ugye?
Mert akkor íme az ötletem: arra gondoltam, hogy a program kapja a jelet, ami alapján látja, hogy jól csinálom e az előírtakat, de leveszem a notebook hangját és így nem érdekel, ha késve szólalna meg, mert a hangot az EM-100-as adja a hifire/hangszóróra/fejhallgatóra kikötve azonnal és normálisabb zongorahangon. Ez így nagy marhaság? Mert most nagyon megörültem az ötletemnek. :-D
Sőt, annyira jó kedvem lett, hogy eszembe jutott az összekötésre is valami. Én a kábel két kerek végét gondolatban egyként kezeltem eddig. Tehát, akkor az összekötés az lenne, hogy a egyik kerek vége (in) megy a Fatar-on az out-ba és a kábelen a kerek out megy a hangmodulon az in-be??? És akkor a kábel USB-s vég meg megmaradna a gépnek.
(Bocsánat, ha nagyon hülye vagyok, de nyakig ülök a vizsgaidőszakban és kicsit már zokni az agyam...)


NYERTÉL!
Ez a séma a működő. Az EM-100 sajnos újonan már nem kapható, de itt-ott össze lehet vadászni használtan olcsó pénzért.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 5., péntek 18:15 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Idézet:
Az EM-100 sajnos újonan már nem kapható, de itt-ott össze lehet vadászni használtan olcsó pénzért.

Én két helyet is találtam, ahol újat árulnak. Az egyik helyen 26990.- a másikon meg 28990.- az ára. Vagy használtan jelentősen olcsóbb lenne??? Attól félek, hogy már ezeken a helyeken sincs sok belőle és nehogy elfogyjon míg arra várok, hogy egy használt felbukkanjon.
Minden esetre ahogy vége van a vizsgáknak és lesz időm vacakolni vele (még legalább 2 hét :( ) - és jön némi év végi jutalom a cégtől - veszek Nálatok egy Edirol UM-1EX-et és valahol egy hangmodult. Aztán majd úgy is jövök kérdezni, ha nem megy valami :wink:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 5., péntek 21:35 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Idézet:
Az EM-100 sajnos újonan már nem kapható, de itt-ott össze lehet vadászni használtan olcsó pénzért.

Én két helyet is találtam, ahol újat árulnak. Az egyik helyen 26990.- a másikon meg 28990.- az ára. Vagy használtan jelentősen olcsóbb lenne??? Attól félek, hogy már ezeken a helyeken sincs sok belőle és nehogy elfogyjon míg arra várok, hogy egy használt felbukkanjon.
Minden esetre ahogy vége van a vizsgáknak és lesz időm vacakolni vele (még legalább 2 hét :( ) - és jön némi év végi jutalom a cégtől - veszek Nálatok egy Edirol UM-1EX-et és valahol egy hangmodult. Aztán majd úgy is jövök kérdezni, ha nem megy valami :wink:


Háát... ha valahol van elfekvőben EM-100, arra le kell csapni. Ráadásul nálunk is akkor volt olcsó, ha valaki Fatar keyboarddal együtt vette. Remélem, találsz még egyet valahol.
Addig is, kellemes vizsgaidőszkot! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 7., vasárnap 1:43 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Amint tudom, megveszem a hangmodult, nehogy most fogyjon el és legkésőbb februárban az Edirol kábelt is. Köszönöm a segítséget! :-D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 8., hétfő 20:11 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Kedves MidiTom!
Újra itt vagyok ... sajnos. Érdeklődtem a boltokban és kiderült, hogy nem frissítették az online bolt kínálatát, szóval még sincsen EM-100-as (igaz, hogy egy helyen még jövő hét elején érdeklődnöm kell, mert szerinte kapni fog, de ebben én erősen kételkedem...) :(
Szóval majd keresek hirdetésben használtat, de ha esetleg hallanál valakiről, aki megválna egy ilyentől és eszedbe jutnék és szólnál, akkor azt nagyon nagyon megköszönném!
Van esetleg ötleted, hogy melyik oldalakra érdemes feltenni hirdetést (pl. hangszeres fórumok)?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 11., csütörtök 1:12 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
MidiTom írta:
Háát... ha valahol van elfekvőben EM-100, arra le kell csapni. Ráadásul nálunk is akkor volt olcsó, ha valaki Fatar keyboarddal együtt vette. Remélem, találsz még egyet valahol.
Addig is, kellemes vizsgaidőszkot! :)


Szia! Segíts légy szíves még egy picit! EM-100 sehol nincs egyelőre, de találtam egy Korg 05R/W hangmodult, állítólag alig használtat. Ezzel ugyan azt meg tudom csinálni összekötésben, amit az EM-100-ra kitaláltunk? Nem találok rendes képet vagy leírást. Ez is ugyan olyan hangmodul? Régi? Egyáltalán van benne zongora hang??? Ha tudsz, légy szíves választolj, mert csütörtökön el kéne döntenem, hogy megveszem-e.
Előre is nagyon köszönöm a választ!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 11., csütörtök 10:55 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Szia! Segíts légy szíves még egy picit! EM-100 sehol nincs egyelőre, de találtam egy Korg 05R/W hangmodult, állítólag alig használtat. Ezzel ugyan azt meg tudom csinálni összekötésben, amit az EM-100-ra kitaláltunk? Nem találok rendes képet vagy leírást. Ez is ugyan olyan hangmodul? Régi? Egyáltalán van benne zongora hang??? Ha tudsz, légy szíves választolj, mert csütörtökön el kéne döntenem, hogy megveszem-e.
Előre is nagyon köszönöm a választ!


Gondoltam, hogy nem lesz egyszerű EM-100-ast vadászni :)
A 05R/W teljesen jó megoldás lenne, nagyon okos kis modul. Sokkal jobb hangszíneket tud, mint az EM-100, teljeskörűen szerkeszthető a saját menüjéből is, meg létezik hozzá PC-s editor/hangkönyvtár program is.
Lényeges az is, hogy az EM-100-zal szemben kijelző és kezelőszervek is vannak rajta (ha mütyürkék is), tehát önállóan is használhatod.

A teljes user manual letölthető a KORG oldaláról:
http://www.korg.com/downloads/pdf/05RW_ ... Manual.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 11., csütörtök 11:58 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Ezer köszönet. Ezt tudom róla: "Korg 05R/W hangmodul eredeti gyári csomagolásban, alig használtan, újszerű állapotban." És 25000-ért tudnám megvenni+vonatköltség, hogy érte menjek.
Megéri?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 11., csütörtök 12:06 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Idézet:
A teljes user manual letölthető a KORG oldaláról:
http://www.korg.com/downloads/pdf/05RW_ ... Manual.pdf

Megnéztem és akkor még két kérdés:
1. Rá tudom kötni ugyan úgy hangszóróra RCA-RCA vagy RCA-Jack kábellel?
2. Gépre kötésnél láttam, hogy com-portot ír, ai nekem laptopon nincs. De ez ugye nem is kell, ha az Edirol UM-1EX-et megveszem és úgy kötöm, ahogy az EM-100-hoz írtad???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 11., csütörtök 14:03 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Megnéztem és akkor még két kérdés:
1. Rá tudom kötni ugyan úgy hangszóróra RCA-RCA vagy RCA-Jack kábellel?
2. Gépre kötésnél láttam, hogy com-portot ír, ai nekem laptopon nincs. De ez ugye nem is kell, ha az Edirol UM-1EX-et megveszem és úgy kötöm, ahogy az EM-100-hoz írtad???


1. igen, simán rá tudod kötni

2. ez a bizonyos "to-host" midi egy lehetőség volt az összekapcsolásra, amit
szerencsére ma már nem használnak. Neked a hagyományos midi összeköttetés tökéletesen jó lesz, ugyanúgy, ahogyan az EM-100-nál lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 12., péntek 0:09 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
Megvettem :-D :-D :-D Illetve a vatera.hu-n elhoztam villámáron 25 ezerért. Nézegettem az árakat és ez jónak tűnt. Nagyon-nagyon-nagyon köszönök minden segítséget!!! Ha minden igaz jövő héten hozzá is jutok. És a vizsgáimat is befejezem addigra, és akkor jöhet az Edirol meg a próbálkozás 8) Már csak egy bankot kellene előtte kirabolni :lol:
Ha jól emlékszem, azt írtad, hogy van Nálatok netes rendelési kedvezmény. Ez azt jelenti, hogy ha e-mailben megrendelem, akkor van a kedvezmény, ugye?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: hangmodulos segítség
HozzászólásElküldve: 2007. január 12., péntek 0:49 
Offline

Csatlakozott: 2007. január 12., péntek 0:41
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Van egy Yamaha PSR-295 -ös szintim, amin csak USB-s MIDI van, viszont én közvetlenül, tehát számítógép nélkül (nincs kedvem folyton cipelni magammal) szeretném egy MIDI-s hangmodulba bekötni. Na, ez megoldható valahogy? Az USB - MIDI interfész USB bemenetébe (gondolom) nem tudom beledugni a szintimet...

A másik kérdésem (ha a fenti problémára van megoldás), hogy 30 és 50 ezer Ft között van olyan hangmodul, amirő viszonylag normális Hammond hangszínek csalhatók elő? (Lehet használt is.)

Előre is köszi szépen a segítséget!

Gergő


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 12., péntek 11:23 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
gikka írta:
Megvettem :-D :-D :-D Illetve a vatera.hu-n elhoztam villámáron 25 ezerért. Nézegettem az árakat és ez jónak tűnt. Nagyon-nagyon-nagyon köszönök minden segítséget!!! Ha minden igaz jövő héten hozzá is jutok. És a vizsgáimat is befejezem addigra, és akkor jöhet az Edirol meg a próbálkozás 8) Már csak egy bankot kellene előtte kirabolni :lol:
Ha jól emlékszem, azt írtad, hogy van Nálatok netes rendelési kedvezmény. Ez azt jelenti, hogy ha e-mailben megrendelem, akkor van a kedvezmény, ugye?


Gikka, a 05RW-ért nagyon jó ár a 25.000, feltéve, hogy minden rendben van vele.
Az egyszerűség kedvéért az UM 1 EX-ből kifogytunk, de remélhetőleg egy - két hét múlva jön ismét. UM 2EX van, az 1 IN 2 OUT-os, és 13.000 Ft bruttó.
Igen, Edirolra tudunk adni (egyelőre még) 5% netes kedvezményt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: hangmodulos segítség
HozzászólásElküldve: 2007. január 12., péntek 11:35 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
Horváth Gergely írta:
Sziasztok!

Van egy Yamaha PSR-295 -ös szintim, amin csak USB-s MIDI van, viszont én közvetlenül, tehát számítógép nélkül (nincs kedvem folyton cipelni magammal) szeretném egy MIDI-s hangmodulba bekötni. Na, ez megoldható valahogy? Az USB - MIDI interfész USB bemenetébe (gondolom) nem tudom beledugni a szintimet...

A másik kérdésem (ha a fenti problémára van megoldás), hogy 30 és 50 ezer Ft között van olyan hangmodul, amirő viszonylag normális Hammond hangszínek csalhatók elő? (Lehet használt is.)

Előre is köszi szépen a segítséget!

Gergő


Hát, ami azt illeti, ez a PSR 295 elég elvetemült megoldás a Yamaha részéről. Kb. 200 Ft ártöbbletből megoldhatták volna, hogy a hangszeren legyen rendes midi csatlakozás. Ezt a szintit kifejezetten PC mellé szánták. Egyelőre nincs arra megfejtés, hogy számítógép kihagyásával összekösd valami más eszközzel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007. január 13., szombat 19:33 
Offline

Csatlakozott: 2006. december 30., szombat 3:04
Hozzászólások: 14
MidiTom írta:
Gikka, a 05RW-ért nagyon jó ár a 25.000, feltéve, hogy minden rendben van vele.
Az egyszerűség kedvéért az UM 1 EX-ből kifogytunk, de remélhetőleg egy - két hét múlva jön ismét. UM 2EX van, az 1 IN 2 OUT-os, és 13.000 Ft bruttó.
Igen, Edirolra tudunk adni (egyelőre még) 5% netes kedvezményt.

Állítólag alig használt, tökéletes, gyönyörű a hangja, csak a tulajnak - úgy vettem ki a szavaiból - más cuccai is vannak. Még valami védőfólia is rajta van az elején. Örülök, ha szerinted is jó vásárt csináltam. Jövő héten kiderül, addigra az utolsó vizsgámon is túl leszek és rengeteg szabadidőm lesz :-D
Az UM1-EX-el ráérek, így is a hangmodul nagy érvágás még jó áron is. Szerintem Edirol-lal kivárom a februárt és a fizetést :wink: ha jól számolom, addigra tippeled Te is, hogy újra lesz készlet :-D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2009. május 24., vasárnap 10:17 
Offline

Csatlakozott: 2009. május 24., vasárnap 10:00
Hozzászólások: 1
sziasztok kedves hozzáértők!

az én bajom annyira nem kapcsolódik a laptop kérdéshez, sőt, de azért remélem sikerül rá megoldást találni : )
van egy fatar sl 990es zongorám, amit kb 1 évig nem használtam és most újra szeretném. a probléma a következő: az eszköz be van kapcsolva, minden kábel a helyén, hangerő felhúzva de nem ad ki hangot. a billentyűzetből induló midi output az agy thru bemenetében van, a hangszórók is össze vannak kötve. egy bökkenő lehet csak, hogy van egy kimenet a billentyűzeten hogy 9vdc 0.2a és ehhez nem találom/nincs kábel, de több bemenet amúgy sincs már csak egy az agyban midi- in néven, ezért gondoltam hogy ez lehet a gond.
a másik probléma, hogy nem kapcsol ki ha ki kapcsolom, csak ha kihúzom a konnektorból szóval elég fura...
bocsi hogy ilyen hülyén fogalmaztam, de annyira nem értek hozzá, 6 éve vettük akkor 10 voltam, apám összeszerelte én meg játszottam rajta, aztán 1 éve abba hagytam. egyszer sikerült szétkapni, majd újra összerakni de akkor működött is. nem értem

1000 köszi a segítségért
l


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2009. május 24., vasárnap 11:32 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
luella írta:
sziasztok kedves hozzáértők!

az én bajom annyira nem kapcsolódik a laptop kérdéshez, sőt, de azért remélem sikerül rá megoldást találni : )
van egy fatar sl 990es zongorám, amit kb 1 évig nem használtam és most újra szeretném. a probléma a következő: az eszköz be van kapcsolva, minden kábel a helyén, hangerő felhúzva de nem ad ki hangot. a billentyűzetből induló midi output az agy thru bemenetében van, a hangszórók is össze vannak kötve. egy bökkenő lehet csak, hogy van egy kimenet a billentyűzeten hogy 9vdc 0.2a és ehhez nem találom/nincs kábel, de több bemenet amúgy sincs már csak egy az agyban midi- in néven, ezért gondoltam hogy ez lehet a gond. ella!

1000 köszi a segítségért
l


Szia Luella!

Azt a Fatar összeállítást kétféle tápegységgel lehetett kapni. Az egyik olyan volt, hogy kijött belőle egy fehér és egy fekete vezeték is a konnektorba menő végen kívül. A fehér vezetéket a zongorához kapott aktív hangszóróba kellett bedugni, a feketét pedig magába billentyűzetbe. Hátul, a kapcsolója mellett van egy kis csatlakozó aljzat, abba. MAgába a hangmodulba NEM SZABAD ezt a drótot bedugni. A hangmodul a billentyűzetet és a modult összekötő midi kábelen kapja az áramot is. A midi vezetéket a billentyűzet OUT csatlakozójába és a modul IN csatlakozójába kell dugni. A cuccnak így működnie kell, remélve, hogy a hibás összekötés nem tett tönkre semmit. Ha esetleg az eredeti midi kábel nem lenne már meg, akkor elképzelhető, hogy egy másik kábelt beszerezve a billentyűzetről a modulba nem jut áram. Ezt onnan veszed észre, hogy a modulon levő piros LED nem világít, hiába van bekapcsolva minden. Lehet azt a kábelt pótolni, tehát nem nagy gáz.
A másik összeállítás abban különbözött a fentitől, hogy nem volt hozzá hangszóró. Ekkor csak egy sima tápegység járt hozzá. A helyzet ugyanaz: tápegység dugója a billentyűbe, midi vezeték a fentiek szerint bedugva, és máris lehet zongorázni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2013. augusztus 25., vasárnap 17:52 
Offline

Csatlakozott: 2013. február 4., hétfő 12:07
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Olvastam a téma hozzászólásait (bár nem az összeset), leírnám azonban én is a személyes problémámat. :)

Arra gondoltam, hogy a jelenlegi hangszereimet (régi Elka orgona, Yamaha A3000 sampler a többi hangszínre) lecserélem szoftver hangszer(ek)re, amiket laptoppal, plusz a CME UF7 billentyűmmel hajtanék meg. Teljesen meglepett, hogy kétmagos processzorú két giga ram-os gépek 30-40 ezer forintért elvihetőek használtan. Régebben foglalkoztam Reason-nel, mostanában Abletonnal, az itthoni asztali rendszeremen ezek elég jól mennek.

Az elgondolt laptopos megoldással viszont nem otthon, hanem élőben, együttesben szeretnék szoftver hangszert megszólaltatni. Egy ilyen kiépítésű laptop tudná futtatni mondjuk a Kontakt Player-t? Egy régebbi verziójú Reason-t gondolom probléma nélkül elbírna.

Olvastam, hogy ezeknek az integrált hangkártyái nem a legjobbak. Milyen mostani eszközt javasolnátok ehhez? Egyik cimborámtól tudnék szerezni ún. midi interface-t, de megmondom őszintén nem értem egyelőre, hogy az miért is kell. Jelenleg a midi billentyűzetem egyszerűen midi kábellel van összekötve a PC-ben lévő sound blaster live kártyával, tehát nem usb-s.

Ha eladom a jelenlegi hangszereimet, akkor mondjuk összesen 90k-t tudnék a dologra szánni. Ennyiből elképzelhető (a laptopot használtan venném) ?

Plusz kérdés: A mostani P3-as laptopommal (256 mb sd ram) vajon milyen lehetőségeim lennének? :)

Köszönöm előre is a választ!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Laptop és billentyűzet
HozzászólásElküldve: 2013. szeptember 7., szombat 21:43 
Offline
Syncopa főnök :-)
Avatar

Csatlakozott: 2005. április 20., szerda 18:40
Hozzászólások: 1285
bazookabull írta:
Sziasztok!

Olvastam a téma hozzászólásait (bár nem az összeset), leírnám azonban én is a személyes problémámat. :)

Arra gondoltam, hogy a jelenlegi hangszereimet (régi Elka orgona, Yamaha A3000 sampler a többi hangszínre) lecserélem szoftver hangszer(ek)re, amiket laptoppal, plusz a CME UF7 billentyűmmel hajtanék meg. Teljesen meglepett, hogy kétmagos processzorú két giga ram-os gépek 30-40 ezer forintért elvihetőek használtan. Régebben foglalkoztam Reason-nel, mostanában Abletonnal, az itthoni asztali rendszeremen ezek elég jól mennek.

Az elgondolt laptopos megoldással viszont nem otthon, hanem élőben, együttesben szeretnék szoftver hangszert megszólaltatni. Egy ilyen kiépítésű laptop tudná futtatni mondjuk a Kontakt Player-t? Egy régebbi verziójú Reason-t gondolom probléma nélkül elbírna.

Olvastam, hogy ezeknek az integrált hangkártyái nem a legjobbak. Milyen mostani eszközt javasolnátok ehhez? Egyik cimborámtól tudnék szerezni ún. midi interface-t, de megmondom őszintén nem értem egyelőre, hogy az miért is kell. Jelenleg a midi billentyűzetem egyszerűen midi kábellel van összekötve a PC-ben lévő sound blaster live kártyával, tehát nem usb-s.

Ha eladom a jelenlegi hangszereimet, akkor mondjuk összesen 90k-t tudnék a dologra szánni. Ennyiből elképzelhető (a laptopot használtan venném) ?

Plusz kérdés: A mostani P3-as laptopommal (256 mb sd ram) vajon milyen lehetőségeim lennének? :)

Köszönöm előre is a választ!


Nos, ebben több kérdés is van. Vegyük sorjában.
Az a tény önmagában, hogy egy laptop 2 magos, még nem elégséges feltétele annak, hogy szoftverszintiket az ember jól tudjon futtatni. Alapvető követelmény ugye az, hogy a billentyűzéshez képest ne késsen a kiadott hang. Ráadásul nem csak pusztán a proci erőssége határozza meg, hogy mennyire lesz valósidejű a produkció, hanem sok egyéb dolog is. Asztali gépen viszonylag egyszerű a mutatvány, laptopon némileg komplikáltabb.
Le lehet persze egyszerűsíteni a dolgot olyan módon, hogy válasszunk olyan szoftszintiket, amelyek egy adott gépen még döcögés nélkül elfutnak. Nyilván a 10-12 éve megírt dolgokat még a P4 világ gyengébb processzoraira tervezték, ezek valóban elfutnak XP-n és gyengébb gépeken is. A korszerűbb szoftszintik jelentős része azonban igen nagy követelményeket támaszt a CPU-val szemben, gyakran sok memóriát és igen gyors HDD-t vagy inkább SSD-t is kívánnak.
Az új op. rendszereken és gépeken a midi megfejtés is másként néz ki. Ahhoz, amit szeretnél csinálni, szerintem olyan USB-s hangkártya kell, amin van MIDI interfész is egyben. Pl. Focusrite Scarlett 6i6, Roland UA55, hasonlók. Bármit is választasz, előtt alaposan körül kell nézni, hogy a választott kártya driverei, a géped és az op. rendszer összhangban vannak-e azokkal a szoftver szintikkel, amelyeket használni szeretnél. Új gépeknél persze ez a kérdés másként vetődik fel, de ha használtban gondolkodsz, akkor kicsit több utánjárást igényel a dolog.
Másrészt, valószínűleg valamilyen VST host alkalmazása a legcélravezetőbb, annak a kompatibilitása pedig még egy új szempont a fentiek mellett.
Ha megkeresel bennünket, akkor alaposabban is átbeszélhetjük, mire érdemes figyelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség